SPOTKANIE W UDINE

wpis w: Uncategorized | 0

Od 9 do 11 Września, we Włoskim Udine po raz kolejny odbyło się międzynarodowe spotkanie policjantów z IPA. Jak zwykle zbiegło sie ona ze świętem tego regionu Włoch. Festiwal „Friuli Doc” jest corocznym wydarzeniem. Podczas festiwalu, wystawiane są produkty, potrawy oraz wina i inne trunki słynące z tego regionu.

W pierwszym dniu po przybyciu większości zaproszonych policjantów z innych państw, zostaliśmy zaproszeni przez Gianfranco Canci – Prezydenta IPA Regionu Udine, na powitalną kolację, prawdziwą włoską pizzę. Podczas wieczoru, mieliśmy okazję poznać się, opowiedzieć skąd pochodzimy i jakiego rodzaju pracę wykonujemy na co dzień. Na festiwal przybyli policjanci z Niemiec, Austrii, Słowenii, Czech, Francji oraz z Polski.

Drugiego dnia już oficjalnie, ubrani w swoje policyjne mundury, udaliśmy się na spotkanie z Komendantem Policji w Udine. Spotkanie miało miejsce w siedzibie Komendanta, na komisariacie Policji Udine. Na spotkaniu Komendant,  opowiedział o swojej jednostce i podziękował za przybycie tylu delegacji z różnych krajów Europy. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć oraz wymianie podarunkami, udaliśmy się pieszo, zabytkowymi uliczkami starego miasta do ratusza, na spotkanie z Burmistrzem miasta Udine. Włodarz miasta przyjął nas w zabytkowej sali narad ratusza. Podziekował za przybycie policjantom z innych krajów. Opowiedział o festiwalu, o jego znaczeniu dla mieszkańców całego regionu Udine. Wspomniał również o przypadającej 40 rocznicy trzęsienia ziemi w Udine, podczas którego ucierpiało i straciło swoje domy wielu mieszkańców, a także o licznych służbach i wolontariuszach zaangażowanych w ratowanie i później odbudowe zniszczonego miasta. Oczywiście nie obyło się bez wspólnych pamiątkowych zdjęć z Burmistrzem oraz wymiany podarunków. Po spotkaniu z Burmistrzem, udaliśmy się na krótki spacer po starym mieście, wśród licznych straganów z regionalnymi wyrobami, wzbudzając zainteresowanie mieszkańców a także przybyłych na festiwal ludzi. Zwięczeniem oficjalnej częsci był uroczysty obiad, którego gośćmi również byli Komendant Policji w Udine oraz jego zastępca. Podczas obiadu wymienialismy się  doświadczeniami, opowiadaliśmy o funkcjonowaniu Policji w swoich krajach.

Wieczorem, odbyła sie wspólna kolacja, już mniej oficjalna okazja do zacieśnienia znajomości oraz wymiany zawodowych doświadczeń.

Trzeci dzień, był już pożegnaniem, Gianfranco – Prezydent IPA regionu Udine zaprosił nas do starej winiarni gdzie spędziliśmy wspólnie ostatnie chwile. Powymienialiśmy się wspólnie wizytówkami, adresami, policyjnymi naszywkami, przypinkami oraz drobnymi gadżetami. Po pożegnaniu każde z nas rozjechało się do swoich krajów.

Bardzo przyjemnie było mi uczestniczyć w tym spotkaniu, poznać wielu wspaniałych ludzi, ale przede wszystkim Policjantów z innych państw. Była to wyjątkowa okazja by wymienić się doświadczeniami oraz poznać strukturę pracy policji w innych krajach.

Pragnę podziękować, moim nowym zagranicznym kolegom za wspólne przeżycia  i mam nadzieję, że nasze spotkanie będzie początkiem dalszej współpracy oraz długoletniej przyjaźni. Dziękuję również, kolegom z łódzkiej IPy za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu oraz możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu.

udine