Lepiej Grać Niż Ćpać – organizowała IPA WIELUŃ pod patronatem Komendanta KPP Wieluń

wpis w: Bez kategorii | 0

Lepiej grać niż ćpać!
Ludzie w różnym wieku, zamieszkujący kraje o różnych współrzędnych geograficznych często narzekają, że młodzież nie myśli o niczym, zajmuje się tylko sobą, nie ma szacunku i pokory do wartości, goni tylko za przyjemnościami, a z domu wychodzi po to aby złapać Pokemona. Rzeczywistość jest jednak inna. W Wieluniu przekonujemy się o tym między innymi, za sprawą organizowanego projektu pod nazwą „Lepiej grać niż ćpać!”, który niewątpliwie pokazuje pozytywny potencjał młodzieży.

W dniu 03 czerwca 2016r., w Hali Sportowej WOSiR w Wieluniu odbyła się piąta edycja wymienionego projektu. Nad całością przedsięwzięcia honorowy patronat objął Komendant Powiatowy Policji w Wieluniu insp. Grzegorz Dzierzkowski.

Zmagania uczniów dopingowali zaproszeni goście: Komendant Powiatowy Policji w Wieluniu insp. Grzegorz Dzierzkowski, Vice Prezydent Sekcji Polskiej IPA Aneta Sobieraj, przedstawiciele władz powiatowych, samorządowych. Dopingu w szczególności nie szczędzili: Wójtowie Gmin, z których uczniowie brali udział w projekcie, jak również: przedstawiciele KPS Skra Bełchatów S.A., Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Zespołu Kuratorskiego, dyrektorzy szkół średnich w Wieluniu. Ogromnym zaszczytem była obecność w czasie turnieju gościa honorowego, zawodnika PGE Skra Bełchatów, Zasłużonego dla Sekcji Polskiej IPA Mariusza Wlazłego, którego pojawienie się wzbudziło ogromny entuzjazm wśród uczestników. Z ogromnym aplauzem spotkała się obecność byłego zawodnika drużyn polskich i niemieckich w piłkę nożną – Sławomira Chałaśkiewicza, jak również Mikołaja Mądrzyka, znanego jako „Mikser” zwycięzcę ogólnopolskiego konkursu w freestyle’u RAP – którego pokazy w przerwach między konkurencjami sportowymi wzbudzały na przemian okrzyki zachwytu i ogromne brawa. Zadowolenie wzrosło, kiedy na powitanie z kibicami nasi goście rzucali w trybuny okolicznościowe piłki i płyty z autografami.

Podstawowym celem projektu było pokazanie młodzieży gimnazjalnej alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu. Zgodnie z założeniami zapewniliśmy uczestnikom udział w turnieju sportowym oraz rywalizację kibiców zgodnie z zasadami fair play.

Do udziału przystąpili uczniowie szkół gimnazjalnych z terenu powiatu wieluńskiego z: Białej, Mokrska, Osjakowa, Ostrówka, Konopnicy, Pątnowa, wieluńskiej „trójki”. Reprezentanci drużyn sportowych, w skład których wchodzili dwaj chłopcy, dwie dziewczynki i jeden nauczyciel brali udział w konkurencjach sztafetowych. Nad prawidłowością przebiegu konkurencji sportowych czuwali członkowie Regionu, którzy przyjęli funkcję sędziów liniowych oraz sędziego głównego. W tej konkurencji najlepsza okazała się, po raz czwarty z rzędu, drużyna z Gimnazjum w Ostrówku. Dla zwycięskiej drużyny przewidziano nagrodę w postaci wycieczki na mecz drużyny PGE Skra Bełchatów.

Rywalizacja toczyła się również na trybunach pomiędzy młodzieżą dopingującą swoje drużyny. Każda drużyna miała ekipę około 50 kibiców, którzy oceniani byli za pomysłowość i formę w zakresie dopingowania swojej drużyny oraz prezentację różnych sposobów przeciwdziałania uzależnieniom (2 min). Drużynom pozostawiono dowolność formy (hasła, transparenty, trąbki, wierszyki, itp.) w zakresie przedstawienia profilaktyki i kibicowania.  Zaangażowanie i fantazja młodzieży mile nas zaskoczyła. Konkurencja ta oceniana była przez pięcioosobowe jury pod przewodnictwem podkom. Wiesława Moszyńskiego, które pierwsze miejsce przyznało drużynie z Gimnazjum w Osjakowie. Dla zwycięskiej drużyny przewidziano nagrodę w postaci wycieczki na Termy w Uniejowie.

Oprócz nagród drużynowych w obu konkurencjach, dla zawodników, którzy walczyli w konkurencjach sportowych przygotowaliśmy nagrody indywidualne.

Po raz trzeci w ramach projektu odbył się konkurs plastyczny. Zadaniem przedstawicieli szkół gimnazjalnych było przygotowanie pracy plastycznej w formacie A1 pod tytułem „Run free”. Za niewątpliwy sukces można już uznać, iż na szesnaście placówek gimnazjalnych do konkursu przystąpiło jedenaście szkół. Jako najlepszą pracę komisja uznała pracę Darii Szydło uczennicy Gimnazjum w Pątnowie, której radość z uzyskanej nagrody indywidualnej była ogromna.

Oprócz dużej dawki emocji konkurencji sportowych i doskonałego dopingu, między poszczególnymi konkurencjami uczestnicy projektu mogli podziwiać umiejętności taneczne instruktora oraz swoich rówieśników z formacji tanecznych ze Studia Tańca i Fitness „Body design” oraz występ „Miksera”,  których pokazy wzbudzały duży podziw i aplauz. Wspólny, finałowy występ wymienionych przedstawicieli hip-hopu zaskoczył wszystkich obecnych na sali fantazją i  profesjonalizmem.

Z inicjatywy naszego Regionu oraz dzięki pomocy Mariusza Wlazłego i prowadzonej przez Niego Fundacji a także Tomasza Koprowskiego – dyrektora marketingu PGE Skra Bełchatów, nastąpiło symboliczne przekazanie dla córki jednego z naszych kolegów w kraju,  piłki z autografami zawodników PGE Skra Bełchatów, celem jej licytacji i wykorzystania uzyskanego dochodu w dalszym leczeniu. Kasiu, jesteśmy z Tobą!

Jak zawsze nad kolorytem projektu czuwał niezastąpiony w takich sytuacjach moderator Waldemar Kozera, który z właściwym tylko sobie humorem i profesjonalizmem przyczynił się do budowania wspaniałej atmosfery. Dzięki Waldku!

Po zakończeniu ubiegłorocznej edycji konkursu z kolegami i koleżankami mieliśmy nadzieję, że nie zakończymy projektu na czwartej edycji, w tym roku mamy świadomość, iż idea konkursu wychodzi znacznie dalej.

Na zakończenie pragniemy podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc przy realizacji projektu.

22

 

 

Tekst: Rafał Płóciennik

Zdjęcia: Joanna Kowalczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *