Turniej Strzelecki Pamięci Poległych Policjantów

wpis w: AKTUALNOŚCI | 0

W dniu 12.09.2020r. na Strzelnicy PZŁ w Okręglicy koło Sieradza, z zachowaniem rygoru sanitarnego, odbył się II Turniej Strzelecki Pamięci Poległych Policjantów.Organizatorami Turnieju byli członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia IPA Łódzka Grupa Wojewódzka, Stowarzyszenia Funkcjonariuszy Służb Mundurowych „Bastion” oraz Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Łodzi.

Do udziału w zawodach zaproszenie przyjęły drużyny formacji mundurowych równieżz poza garnizonu łódzkiego. Ostatecznie do zawodów przystąpiło 34 zawodników skupionych w 10 drużynach. Wśród nich znajdowała się Drużyna Reprezentantów Polski w skład której weszli:  Amanda Majsterek, Mateusz Ligocki, Mirosław Barszowski i Piotr Staszewski.

Dla uczczenia pamięci wszystkich poległych policjantów Turniej rozpoczęto minutą ciszy. Pamiętając nie tylko o historii ale również teraźniejszości organizatorzy zadbali o zebranie pamiątkowych przedmiotów i przekazanie ich na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Zawody rozegrano w trzech konkurencjach: strzelanie statyczne z karabinu typu AK – odległość 100m, strzelanie pistolet dynamicznyoraz strzelanie dynamiczne-pistolet i strzelba.

W trakcie Turnieju pomocy sędziowskiej udzielali sędziowie PZSSzKlubu Sportowego “Dziesiątka” LOK w Łodzi.

W trakcie zawodów przy niektórych elementach strzelania zauważalne było doświadczenie wyniesione ze szkoleń resortowych, natomiast strzelanie dynamiczne wzbudzało zauważalny respekt.W tych konkurencjach zawodnicy „gnani” czasem musieli wykazać się między innymi: umiejętnościami zmiany jednostek broni, zajmowania stanowisk w odpowiednej kolejności, techniką ładowania, czy też zmiany pozycji strzeleckiej.

Pomiędzy poszczególnymi konkurencjami uczestnicy Turnieju mogli skorzystać z toru rekreacyjnego.Istniała tu możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami broni, niekiedy nieco egzotycznymi ale z całą pewnością niedostępnymi w polskich służbach mundurowych. Bez kolejek nie obyło się.Dochód ze sprzedaży amunicji ze strzelnicy rekreacyjnej został całkowicie przekazany na rzecz rodziny MarcinaSzpyruka z jednostki Policji w Mińsku Mazowieckim, który oddał swoje życieratując topiącą się12-letnią dziewczynkę na plaży w Sztutowie. Uczestnicy również mogli oglądać wystawione modele pojazdów marki Renault, a dzięki obecności firmy Optyka OptometriaSztarbała istniała również możliwość zbadania wzroku. Ponadto obejrzeć również można było wystawę umundurowania, czapek i naszywek formacji Policji innych państw.

Zmęczeni uczestnicy mieli możliwość odpoczynku przy ciepłym posiłku z grilla oraz grochówki.

Turniej przebiegł bezpiecznie i w miłej atmosferze. Celem organizatorów było między innymi, zapowiedziane na otwarciu, stworzenie warunków do zawiązania nowych więzi między uczestnikami, co w zauważalny sposób udało się osiągnąć. Dla nas, jako współorganizatorów, miłe było to, że żegnający się uczestnicy nie pytali, czy za rok się spotkamy ale sami stwierdzali: do zobaczenia za rok! Nie pozostaje w tej sytuacji nic innego, jak podtrzymać cykliczność Turnieju Strzeleckiego Pamięci Poległych Policjantów.

Wręczenia pucharów dokonał Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi nadinsp. Sławomir Litwin.

Klasyfikacja medalowa w poszczególnych konkurencjach:

Strzelanie statyczne z karabinu typu AK – odległość 100m:

 1. GŁUCHOWSKI Tomasz – 82 pkt (ZS NSZZP SP Katowice),
 2. WIELGUŚ Bartłomiej – 81 pkt (KMP Łódź),
 3. HETMAN Adam – 80 pkt(ZS NSZZP SP Katowice).

Strzelanie pistolet dynamiczny:

 1. GŁUCHOWSKI Tomasz – 100,0000 (ZS NSZZP SP Katowice),
 2. FOJCIK Krzysztof- 72,9489 (ZS NSZZP SP Katowice),
 3. RUBAJCZYK Paweł – 71,6720(KMP Łódź).

Strzelanie dynamiczne – pistolet i strzelba:

 1. GŁUCHOWSKI Tomasz – 100,0000 (ZS NSZZP SP Katowice),
 2. HETMAN Adam – 90,6717(ZS NSZZP SP Katowice),
 3. POLA Marcin – 71,6720 (KWP w Łodzi).

Najlepszy Zawodnik Turnieju:

 1. GŁUCHOWSKI Tomasz (ZS NSZZP SP Katowice),
 2. HETMAN Adam(ZS NSPP SP Katowice),
 3. FOJCIK Krzysztof(ZS NSZZP SP Katowice)

Drużynowo:

 1. ZS NSZZP SP Katowice – 280 pkt,
 2. SFSM Bastion – 204 pkt,
 3. KWP Łódź – 194 pkt.

Zwycięzcom gratulujemy!

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla:Łódzkiego Związku Strzelectwa Sportowego, Klubu Sportowego „Dziesiątka” LOK w Łodzi, Sklepu Myśliwskiego „Szóstak” w Wieluniu, Firmy JASZPOL Spółka z.o.o, Sklepu z Bronią „Kwatermistrz” w Łodzi, Klubu Motocyklowego „Blue Rangers Poland”, Staroście Powiatowemu w Wieluniu, Prezesowi Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r., firmie Med Express Sebastian Jasiński, Dros-POiW, GPO Witamina Sp. z o.o.,Sklepu Militarnego AMW w Łodzi, Firmie Pan Drwal, Optyka OptometriaSztarbała, Cukierni MG, Piekarni Tokarski-Kobalczyk, Grupie Allegro Sp. z o.o., oraz wszystkim tym, którzy sercem i myślą udzielali wsparcia oraz pomocy.

Tekst: Rafał Płóciennik

Zdjęcia: Katarzyna Borowczyk